Artykuł sponsorowany

Krew w moczu - skąd się bierze i co może oznaczać?

Krew w moczu - skąd się bierze i co może oznaczać?

Zauważenie krwi w moczu może być niepokojącym objawem, który potencjalnie wskazuje na poważne problemy zdrowotne. Warto zatem poznać przyczyny tego zjawiska oraz dowiedzieć się, jakie działania należy podjąć w takiej sytuacji. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny pojawienia się krwi w moczu, co zrobić, gdy zauważymy ten niepokojący objaw oraz jakie badania mogą być pomocne w diagnozowaniu ewentualnych schorzeń.

Jakie są przyczyny pojawienia się krwi w moczu?

Krew w moczu, medycznie określana jako hematuria, może mieć wiele przyczyn. Najczęstszym powodem jest infekcja dróg moczowych, która może prowadzić do stanu zapalnego pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Inne możliwe przyczyny to kamienie nerkowe lub pęcherza moczowego, które mogą uszkodzić ściany tych narządów i powodować krwawienie. Ponadto, krew w moczu może być wynikiem nowotworów układu moczowego, takich jak rak nerki czy pęcherza moczowego. Rzadziej występujące przyczyny to urazy narządów moczowych oraz choroby nerek, takie jak kłębuszkowe zapalenie nerek czy zespół nerczycowy.

Co zrobić, gdy zauważy się krew w moczu?

Jeśli zauważysz krew w moczu, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem np. urologiem w Lidzbarku. W zależności od objawów towarzyszących oraz wyników badania przedmiotowego, lekarz może zlecić dalsze badania diagnostyczne. W międzyczasie ważne jest, aby obserwować zmiany w ilości krwi w moczu oraz ewentualne inne objawy, takie jak ból podczas oddawania moczu, gorączka czy ból w okolicy lędźwiowej. Pamiętaj również, aby nie lekceważyć tego objawu i nie próbować samodzielnie diagnozować przyczyny.

Jakie badania mogą być pomocne w diagnozowaniu przyczyn krwi w moczu?

W celu ustalenia przyczyny krwi w moczu lekarz może zlecić różnorodne badania diagnostyczne. Podstawowym badaniem jest ogólne badanie moczu, które pozwala ocenić obecność krwinek czerwonych oraz stan zapalny dróg moczowych. Dodatkowo, może być konieczne wykonanie badań obrazowych, takich jak ultrasonografia jamy brzusznej czy tomografia komputerowa. W przypadku podejrzenia nowotworu lub innych poważnych schorzeń lekarz może zlecić również badania specjalistyczne, takie jak cystoskopia czy biopsja tkanek. Wszystkie te badania pomogą lekarzowi postawić właściwą diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie.